Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού πραγματοποιήθηκαν μία σειρά από σχετικές δράσεις στο 1ο ΓΕΛ Περιστερίου. Συγκεκριμένα στις 7 Μαρτίου 2024 οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου παρακολούθησαν βίντεο με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό και έπειτα συμμετείχαν στη δημιουργία «του τοίχου της αλήθειας», στον οποίο ανέφεραν γραπτώς και ανώνυμα τις δικές τους σχετικές εμπειρίες. Στη συνέχεια μαθητές από όλα τα τμήματα του σχολείου συμπλήρωσαν ένα ειδικά διαμορφωμένο ερωτηματολόγιο με θέμα την ενδοσχολική βία, τα αποτελέσματα του οποίου αποτυπώθηκαν σε στατιστικά γραφήματα και εκτέθηκαν σε αφίσα δίπλα στον προαύλιο χώρο της σχολικής μονάδας. Τέλος, οι μαθητές συγκεντρώθηκαν στο προαύλιο του σχολείου, όπου θέλησαν ενωμένοι να δώσουν ένα μήνυμα υπέρ της αποδοχής της διαφορετικότητας στο σχολείο.